Pasjans to jedna z najbardziej znanych gier karcianych na świecie. W niektórych częściach globu znany jest także pod nazwą Cierpliwość.
Istnieją różne wersje gry. W tej wersji, Pasjans 3 karty (lub Pasjans wykładaj 3), z Puli rozdawane są trzy karty za jednym razem i dozwolona jest dowolna liczba przejść przez Pulę.
Istnieje ponad 8x10^67 (8 z 67 zerami) rozdań. Dla wersji z wykładaniem 3 kart około 79% gier posiada rozwiązanie. W praktyce jednak gracze wygrywają mniejszą liczbę gier ze względu na popełniane błędy i wysoką liczbę kart odwróconych po rozdaniu.
Pasjans rozgrywany jest 52 kartami standardowej talii. Zarówno kolory jak i wartości kart mają znaczenie. Układa się je w stosy od najniższej do najwyższej karty tego samego koloru, od Asa, przez Dwójkę, Trójkę i tak dalej aż do Króla.
Ta wersja gry zyskała popularność w Stanach pod nazwą Klondike pod koniec XIX wieku, w czasie amerykańskiej gorączki złota. Istnieje plotka, że została stworzona przez poszukiwaczy złota w Klondike.
W 1987 roku została wydana wersja Pasjansa dla komputerów Macintosh, zawarta w zestawie 8 gier komputerowych o nazwie Solitaire Royale. Po dodaniu wersji do systemu Microsoft Windows 3.0 w 1990 roku gra stała się niezwykle popularna. Oprócz komputera można w nią teraz grać także na smartfonach i tabletach
Celem gry Pasjans wykładaj 3 jest zbudowanie 4 stosów kart na Polach bazowych w 4 kolorach, w kolejności od Asa do Króla.
Na początku gry 28 z 52 kart ze standardowej talii jest rozdawana na planszę gry. Pozostałe 24 karty trafiają zakryte do Puli.
Kolumny na planszy mogą być ponumerowane od lewej od 1 do 7. Do każdej kolumny trafia tyle kart, ile wynosi jej numer. Ostatnia rozdawana karta w kolumnie wykładana jest wartością do góry, pozostałe pozostają zakryte. W sumie na planszy znajduje się 21 zakrytych kart oraz 7 odkrytych.
Jeżeli jest taka możliwość odkryta karta z Puli lub Planszy może być przeniesiona na pole bazowe. Na Polach bazowych stosy budowane są od Asów w górę, według kolorów. Karta może być z powrotem przeniesiona na planszę, jeśli jest dla niej miejsce.
Na Planszy poukładane naprzemiennie kolorami stosy kart mogą być przenoszone na inne karty na planszy. Jednak karta, na którą chcemy przenieść stos musi być innego koloru i o oczko wyższa niż pierwsza karta w przenoszonym stosie. Podobna zasada panuje przy przenoszeniu wierzchniej karty ze Stosu zrzutu na Planszę.
Gdy przeniesiona zostaje ostatnia odkryta karta ze stosu kart zakrytych, ta ostatnia zostanie automatycznie odwrócona wartością do góry. Gdy przeniesione zostaną wszystkie karty z danego stosu, kolumna pozostaje pusta. Istotną zasadą w tym Pasjansie jest, że do pustej kolumny można przenieść tylko Króla.
Gra trwa do momentu przeniesienia wszystkich kart na Pola bazowe, co oznacza wygraną, lub do momentu, gdy gracz zrezygnuje z rozgrywki, wtedy partia zostaje przegrana. W każdym momencie gry, gracz może skorzystać z opcji ponownego rozdania tej samej partii (dostępne w Menu).
Oto dziewięć wskazówek, jak wygrać Pasjansa:
Ekran gry składa się z 4 oddzielnych części.
Pola bazowe ulokowane są w górnej prawej części ekranu. Składają się z 4 poziomo ułożonych komórek. W tych komórkach budowane są ułożone od Asa do Króla stosy.
Poniżej Pól bazowych znajduje się Plansza gry. Składa się z 7 nieoznaczonych kolumn. W zależności od momentu gry kolumny mogą być puste lub zawierać jedną lub więcej kart. W tej części rozgrywa się główna akcja gry.
Pula znajduje się w lewej górnej części ekranu. Zazwyczaj składa się z odwróconego stosu kart, chyba, że wszystkie karty zostały rozdane, wtedy ukazuje się kształt trójkąta. Trójkąt ten nazywa się pustą Pulą.
Bezpośrednio po prawej stronie Puli znajduje się Stos zrzutu. Rozpoczynając nową grę ta część planszy jest pusta.
Pula i Stos zrzutu razem zapewniają dostęp do odkrytych kart, które gracz może wykorzystać w rozgrywce. Dostępną kartą jest zawsze wierzchnia karta na Stosie zrzutu, jeśli jakakolwiek się tam znajduje. Karty w Puli nie mogą być rozegrane inaczej niż poprzez rozdanie ich po kolei na Stos zrzutu.
Gdy gracz kliknie na Pulę, w której znajdują się kart, trzy z nich (lub mniej, jeśli zostały tylko 2 lub 1) zostaną rozdane z Puli na Stos zrzutu. W przeciwieństwie do Puli, gdzie karty są zawsze zakryte, karty na Stosie zrzutu są zawsze odkryte, choć tylko 3 z nich (lub mniej, jeśli zostały tylko 2 lub 1) będą widoczne dla gracza.
Aby przenieść rozdane karty z powrotem do Puli, gracz musi na nią kliknąć. Spowoduje to, że wszystkie karty ze Stosu zrzutu przeniosą się do Puli, ponownie zakryte. W żaden inny sposób karty nie mogą zostać przełożone do Puli.
Dozwolona jest dowolna liczba przejść przez karty w Puli.